Assume you plan to put money in an investment at the end of each year for 40 yea
ID: 2664781 • Letter: A
Question
Assume you plan to put money in an investment at the end of each year for 40 years. you plan to increase your annual contribution by 2.50% annually (a growing annuity). In 40 years you plan to use your accumulated savings to buy an annuity that will pay you $100,000 at the end of every year fro 20 years. Use a 10% discount rate to estimate how much your first (year 1) contribution must be in order for you to adequately finance your retirement.NOTE: Please use financial calculator TVM to calculate the answer.
Explanation / Answer
R=100,000 I=10% Growing annuity=2.5% Pv=R[(1-1/1+i)n/i] Pv=100,000[(1-1/1+.10)/.10]+97,500[(1-1/1+.10)20/.10]+95,063[(1-1/1+.10)19/.10]+92,687[(1-1/1+.10)18/.10]+90,370[(1-1/1+.10)17/.10]+88,111 [(1-1/1+.10)16/.10]+85,909[(1-1/1+.10)15/.10]+83,762[(1-1/1+.10)14/.10]+81,668 [(1-1/1+.10)13/.10]+79,627[(1-1/1+.10)12/.10]+77,637[(1-1/1+.10)11/.10]+75,697[(1-1/1+.10)10/.10]+73805[(1-1/1+.10)9/.10]+71960[(1-1/1+.10)8/.10]+70161[(1-1/1+.10)7/.10]+68407[(1-1/1+.10)6/.10]+66697[(1-1/1+.10)5/.10]+65030[(1-1/1+.10)4/.10]+63405[(1-1/1+.10)3/.10]+61820[(1-1/1+.10)2/.10]+60275[(1-1/1+.10)1/.10] So we have to find out first year contribution =60275[(1-1/1+.10)1/.10] =$54850 Share: by email on facebook on twitter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.