4. Amutual fund manager has a $20.0 million portfolio with a beta of1.50. The ri
ID: 2661438 • Letter: 4
Question
4. Amutual fund manager has a $20.0 million portfolio with a beta of1.50. The risk-free rate is 4.50%, and the market risk premium is5.50%. The manager expects to receive an additional $5.0million which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund’srequired return to be 13.00%. What must the average beta ofthe new stocks added to the portfolio be to achieve the desiredrequired rate of return? (Points: 4)1.12
1.26
1.37
1.59
1.73
Explanation / Answer
Mutual fund manager’s total Portfolio value =$20,000,000
Beta of the $20,000,000 Portfolio = 1.50
Risk-free rate = 4.50%
Market Risk Premium (MRP) = 5.50%
Additional funds = $5,000,000
Desired required return = 13%
Calculating Average beta of the New Stocks:
Required rate of return[RNew] = Rf + (RM -Rf)
13% = 4.50% + 5.50% (ß)
13% - 4.50% = 5.50% (ß)
8.50% = 5.50% (ß)
Beta (ß) = 8.50% / 5.50%
Beta (ß) = 1.5455
($20,000,000 / $25,000,000) 1.50 + ($5,000,000 /$25,000,000) = 1.5455
1.20 + 0.2 = 1.5455
0.2 = 1.5455 – 1.20
0.2 = 0.3455
1.7275 (or) 1.73
Average beta of the New Stocks = 1.73
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.