Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following are balance sheets for the Genatron Manufacturing Corporation for

ID: 2659205 • Letter: T

Question

The following are balance sheets for the Genatron Manufacturing
Corporation for the years 2010 and 2011:

BALANCE SHEET              2010           2011
Cash                           $50,000        $40,000
Accounts receivable       200,000       260,000
Inventory                     450,000       500,000
Total current assets       700,000       800,000
Fixed assets (net)          300,000       400,000
Total assets                 $1,000,000    $1,200,000
Bank loan, 10%             $ 90,000       $ 90,000
Accounts payable             130,000     170,000
Accruals                         50,000        70,000
Total current liabilities       $270,000     $330,000
Long-term debt, 12%         300,000      400,000
Common stock, $10 par       300,000      300,000
Capital surplus                    50,000       50,000
Retained earnings                 80,000      120,000
Total liabilities and equity     $1,000,000  $1,200,000

a. Calculate the weighted average cost of capital based on book
value weights. Assume an after-tax cost of new debt of 8.63
percent and a cost of common equity of 16.5 percent.
b. The current market value of Genatron

Explanation / Answer

EQUITY FOR 2011 = 300000+50000+120000

=470000

DEBT FOR 2011 = 400000

A]WACC FOR 2011 = WE*KE + WD*KD

=[470000/(470000+400000)]*16.5 + [400000/(470000+400000)]*8.63

=8.91 + 3.97

=12.88%




B]MARKET VALUE OF DEBT = 350000

MARKET VALUE OF STOCK = 20*30000 = 600000

WACC FOR 2011 = WE*KE + WD*KD

=[600000/(600000+350000)]*16.5 + [350000/(600000+350000)]*8.63

=10.42 + 3.18

=13.6%



C]AFTER TAX COST OF DEBT = 18*0.60

=10.8%

BEFORE TAX OF EQUITY = 21/0.6

=35%

WACC USING BOOK VALUE FOR 2011

=[470000/(470000+400000)]*35 + [400000/(470000+400000)]*10.8

=18.91 + 4.97

=23.88%

WACC USING MARKET VALUE FOR 2011

=[600000/(600000+350000)]*35 + [350000/(600000+350000)]*10.8

=22.11 + 3.99

=26.1%


NOTE:-COST OF EQUITY IS BEFORE TAX ONLY.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote