You are given the following information for Calvani Pizza Co.: sales = $42,000;
ID: 2655581 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Calvani Pizza Co.: sales = $42,000; costs = $22,200; addition to retained earnings = $5,350; dividends paid = $1,800; interest expense = $4,600; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to nearest whole dollar amount.)
You are given the following information for Calvani Pizza Co.: sales = $42,000; costs = $22,200; addition to retained earnings = $5,350; dividends paid = $1,800; interest expense = $4,600; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to nearest whole dollar amount.)
Explanation / Answer
Net income = Dividends + Addition to retained earnings
Net income = $1,800 + 5,350
Net income = $7,150
Now, after looking at income statement:
EBT EBT × Tax rate = Net income
Recognize that EBT × Tax rate is simply the calculation for taxes.
So, EBT yields:
EBT = NI / (1 Tax rate)
EBT = $7,150 / (1 0.35)
EBT = $11,000
So,
EBIT = EBT + Interest
EBIT = $11,000 + 4,600
EBIT = $15,600
Now, the last step for deprecation expense calculation as follow....
EBIT = Sales Costs Depreciation
$15,600 = $42,000 22,200 Depreciation
Depreciation Expense = $4,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.