Shanken Corp. issued a 30-year, 6.2 percent semiannual bond 7 years ago. The bon
ID: 2654487 • Letter: S
Question
Shanken Corp. issued a 30-year, 6.2 percent semiannual
bond 7 years ago. The bond currently sells for 108 percent of its face value. The company's tax rate is 35 percent.
For the firm in the previous problem, suppose the book value of the debt issue is $70 million. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 12 years left to maturity; the book value of this issue is $100 million and the bonds sell for 61 percent of par.
What is your best estimate of the after tax cost of debt now? (Please show what is need in the excel) Thanks
Explanation / Answer
Market Value of Coupon Bond = 70*108% = $ 75.60 Million
Market Value of Zero Coupon Bond = 100*61% = $ 61 Million
Total market value = $ 136.60 Million
Before tax Cost of Coupon Bond = rate(nper,pmt,pv,fv)*2
nper = (30-7)*2 = 46
pmt = 6.2%*1000*1/2 = 31
pv = 108%*1000 = 1080
fv = 1000
Before tax Cost of Coupon Bond = rate(46,31,-1080,1000)*2
Before tax Cost of Coupon Bond = 5.58%
Before tax Cost of Zero Coupon Bond = rate(nper,pmt,pv,fv)*2
nper = 12*2 = 24
pmt = 0
pv = 61%*1000 = 610
fv = 1000
Before tax Cost of Zero Coupon Bond = rate(24,0,-610,1000)*2
Before tax Cost of Zero Coupon Bond = 4.16%
After tax cost of debt = Before tax Cost of Coupon Bond *(1-tax rate) * weight of Coupon Bond + Before tax Cost of Zero Coupon Bond *(1-tax rate) * weight of Zero Coupon Bond
After tax cost of debt = 5.58*(1-35%)*75.60/136.60 + 4.16*(1-35%)*61/136.60
After tax cost of debt = 3.21%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.