Shamrock Company was formed on December 1, 2016. The following information is av
ID: 2341769 • Letter: S
Question
Shamrock Company was formed on December 1, 2016. The following information is available from Shamrock’s inventory records for Product BAP. Units Unit Cost January 1, 2017 (beginning inventory) 726 $ 7.00 Purchases: January 5, 2017 1,452 8.00 January 25, 2017 1,573 9.00 February 16, 2017 968 10.00 March 26, 2017 726 11.00 A physical inventory on March 31, 2017, shows 1,936 units on hand. 1) Prepare schedule to compute the ending inventory at March 31, 2017, under LIFO inventory method. 2) Calculate average-cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.76.)
Explanation / Answer
Cost of Goods Available for Sale Date Explanation Units Unit Cost Total Cost Jan-1 Op. Inventory 726 7.00 5,082 Jan-5 Purchases 1,452 8.00 11,616 Jan-25 Purchases 1,573 9.00 14,157 Feb-16 Purchases 968 10.00 9,680 Mar-26 Purchases 726 11.00 7,986 Total 5,445 48,521 Ending Inventory (In Units) = 1,936 Units Answer 1. LIFO Method Value of Ending Inventory Date Units Unit Cost Total Cost Jan-1 726 7.00 5,082 Jan-5 1,210 8.00 9,680 Total 1,936 14,762 Answer 2. Average Cost Per Unit = $48,521 (Cost of goods available for sale) / 5,445 Units ( Units Available for Sale) Average Cost Per Unit = $8.91 per Unit (Approx.) Value of Ending Inventory = 1,936 Units X $8.91 per unit Value of Ending Inventory = $17,251.91 or say $17,252 (Approx.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.