4. Hook Industries is considering a project with a life of 3 years. The initial
ID: 2653320 • Letter: 4
Question
4. Hook Industries is considering a project with a life of 3 years. The initial investment is $15,000 with annual cash inflows of $7,000. Assume the Cost of Capital is 9%. Calculate the NPV , the IRR and the MIRR.
(Please show as much work as possible)
a) NPV________________
b) IRR________________
c) MIRR_________________
d) ADOPT-REJECT DECISION_______________________________________________
Explanation / Answer
a) NPV = -15000 + 7000/1.09 + 7000/1.09^2+ 7000/1.09^3
NPV = $ 2719.06
b)
Using Excel Formula
IRR = rate(nper,pmt,pv,fv)
IRR = rate(3,7000,-15000,0)
IRR = 18.91%
Alternatively
IRR = irr({-15000,7000,7000,7000})
IRR = 18.91%
C)
Future Value of Cash Inflow in year 3 = 7000*(1+9%)^2 + 7000*(1+9%)^1 + 7000
Future Value of Cash Inflow in year 3 = $ 22,946.70
MIRR = (Future Value of Cash Inflow in year 3 / initial investment)^(1/3) -1
MIRR = (22946.70/15000)^(1/3) - 1
MIRR = 15.22%
d) DECISION : Adopt as its IRR is greater than Cost of Capital
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.