a company currently has $3.50 earnings per share of which $1.05 is paid in annua
ID: 2652054 • Letter: A
Question
a company currently has $3.50 earnings per share of which $1.05 is paid in annual dividends per share. if the growth rate for the firm is 4% per year and the required return is 9%, what is the theoretical P/E ratio? a company currently has $3.50 earnings per share of which $1.05 is paid in annual dividends per share. if the growth rate for the firm is 4% per year and the required return is 9%, what is the theoretical P/E ratio? a company currently has $3.50 earnings per share of which $1.05 is paid in annual dividends per share. if the growth rate for the firm is 4% per year and the required return is 9%, what is the theoretical P/E ratio?Explanation / Answer
We know That
P0 = D1 / (ke – G)
Where P0= Current Market Price, D1 = Next Expected Dividend
Ke= Required rate of return ( 9 %)
G = Growth rate in earning and dividend ( 4 %)
D1 = D0 ( 1+G)
D1 = 1.05 ( 1.04)
D1= 1.09
Now P0 = 1.09/ (0.09-0.04)
P0= 21.84
P/E Ratio= Current Price of share / EPS
P/E ratio= 21.84/ 3.50
P/E Ratio= 6.24 times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.