14-6. (Individual or component costs of capital) Compute the cost of capital for
ID: 2651772 • Letter: 1
Question
14-6. (Individual or component costs of capital) Compute the cost of capital for the firm for the following: a. Currently bonds with a similar credit rating and maturity as the firm' s outstanding debt are selling to yield 8 percent while the borrowing firm's corporate tax rate is 34 percent. b. Common stock for a firm that paid a $2.05 dividend last year. The dividends are expected to grow at a rate of 5 percent per year into the foreseeable future. The price of this stock is now $25. c. A bond that has a $ 1,000 par value and a coupon interest rate of 12 percent with interest paid semiannually. A new issue would sell for $1,150 per bond and mature in 20 years. The firm's tax rate is 34 percent. d. A preferred stock paying a 7 percent dividend on a $100 par value. It a new issue is offered, the shares would sell for $85 per share.Explanation / Answer
Answer:
a. Cost of Debt = interest rate * (1 – tax rate)
= 8% * (1-0.34)
= 5.28%
b. Cost of Equity =( Expected Dividend / Current Price ) + growth rate
= (2.05*105% /25) + 0.05
= 0.1361
=13.61%
c. Cost of Debt = interest rate * (1 – tax rate)
= 12% * (1-0.34)
= 7.92%
d. Cost of preferred Stock = Dividend / net proceed per share from issue
=(100*7%) /85
=0.0824
= 8.24%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.