14,15,16 14. Company X is expected to pay an end-of-year dividend of $5 a share.
ID: 1154698 • Letter: 1
Question
14,15,16
Explanation / Answer
Ans 14
P0=(D1+P1)/(1+r)=115/1.08=106.48
Ans 15
P0=D/(K-g)=10/(0.08-0.05)=10/0.03=333.33
Ans 16
Price =EPS1/r+PVGO(present value of growth opportunities)
DIV1/(r-g)=Price1=10/0.03=333.33
15/0.08+PVGO=333.33
PVGO=145.83
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.