Suppose a stock had an initial price of $100 per share, paid a dividend of $3.10
ID: 2651155 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $100 per share, paid a dividend of $3.10 per share during the year, and had an ending share price of $79.50.
Compute the percentage total return. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Suppose a stock had an initial price of $100 per share, paid a dividend of $3.10 per share during the year, and had an ending share price of $79.50.
Explanation / Answer
Return = dividend amount received+appreciation or - decline in stock price
dividend = $3.10
decline in share price = 100 - 79.50 = $20.50
Net return = 3.10 - 20.50 = -$17.40
% return = net return/initial price
= -17.40/100
= - 17.40%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.