At an output level of 50,000 units, you calculate that the degree of operating l
ID: 2649094 • Letter: A
Question
At an output level of 50,000 units, you calculate that the degree of operating leverage is 3.50. Suppose fixed costs are $290,000. What is the operating cash flow at 44,000 units?
What is the degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
At an output level of 50,000 units, you calculate that the degree of operating leverage is 3.50. Suppose fixed costs are $290,000. What is the operating cash flow at 44,000 units?
Explanation / Answer
Number of units produced =50000 units.
Degree of operating leverage = 3.5
Fixed costs = $290,000
Formula for calculation of Operating leverage = Contribution/EBIT
Given operating leverage =3.5
3.5 =Contribution/EBIT
EBIT=Contribution/3.5
EBIT = Contribution - Fixed costs
Contribution -Fixed costs = Contribution/3.5
Contribution -Contribution/3.5 =Fixed costs
Given fixed costs= $290,000
0.71428571* Contribution =$290,000
Contribution = $290,000/0.71428571
Contribution =$406,000
Output level at this point = 50,000
Contribution per unit = $406,000/50,000 =$8.12
Contribution at 44,000 units =44,000*$8.12
=$357,280
Degree of operrating leverate at 44,000 units = Contribution/EBIT
Contribution/Contribution - Fixed costs
=$357,280/$357,280 - $290,000
=$357,280/$67,280
=5.31.
Operating cash flow at 44,000 units =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.