At an amusement park, an engineer proposes a new at accelerate a string of train
ID: 1580472 • Letter: A
Question
At an amusement park, an engineer proposes a new at accelerate a string of train cars from rest up to a speed of 30 mi/hr. The accelerator can generate a constant 60 hp and deliver 92% of that power to the train in tractive force. Starting from rest, what distance will the 2800 lb car have traveled when it reaches 30 mi/hr? [Hint: The car does not accelerate at a constant rate. Starting with governing equations and definitions, integrate to develop an equation for distance as a function of mass, power, and velocity.JExplanation / Answer
P = 60 hp = 60 x 745.7 = 44742 Watt
P_effective = 0.92 P = 41659.44 W
v = 30 x 1609 m / 3600 s = 13.41 m/s
m = 2800 lb = 1271.2 kg
Q = m v^2 /2 = 114298.74 J
Q = P t
t = Q/p_effective = 2.74 sec
vf = vi + a t
13.41 = 0 + 2.74 a
a= 4.9 m/s^2
d = vi t + a t^2 /2 = 0 + (4.9)(2.74^2)/2
d = 18.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.