Stackhouse Industries has a new project available that requires an initial inves
ID: 2648921 • Letter: S
Question
Stackhouse Industries has a new project available that requires an initial investment of $4.5 million. The project will provide unlevered cash flows of $675,000 per year for the next 20 years. The company will Finance the project with a debt-to-value ratio of .40. The company?s bonds have a YTM of 6.8 percent. The companies with operations comparable to this project have unlevered betas of 1.15, 1.08. 1.30, and 1.25. The risk-free rate is 3.8 percent, and the market risk premium is 7 percent. The company has a tax rate of 34 percent. What is the NPV of this project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))Explanation / Answer
Answer:
Calculating the cost of debt = YTM * (1-tax)
= 6.8% * (1-.34)
= 4.49%
Calculating cost of equity
Average of beta = 1.15+1.08+1.30+1.25)/4
Beta = 1.195
Cost of equity = Risk free rate + Beta * market premium
= 3.8% + 1.195 * 7%
= 12.165%
Cost of capital = .40*4.49% + .60*12.165% = 9.095%
Calculating the present value of cash flows: = Cash flows * PVIFA
675000*9.067 = 6120280.226
NPV = Present value of cash flow - initial investment
= 6120280.226 - 4500000
= 1620280.23
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.