You purchase 275 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $53. You
ID: 2648812 • Letter: Y
Question
You purchase 275 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $53. Your broker requires you to deposit $8,000.
Suppose you sell the stock at a price of $62. What is your return? What would your return have been had you purchased the stock without margin? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
What is your return if the stock price is $46 when you sell the stock? (Negative values should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
You purchase 275 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $53. Your broker requires you to deposit $8,000.
Explanation / Answer
Solution to Part 1:
Terminal Price = 62
Margin Price = 53
Deposit amount = 8000
Return without margin = (62-53)/53 = 6/53 = 16.98%Answer
Return with margin = ([(62*275) - (53*275 - 8000)] - 8000)/8000
= ((17050 - (14575-8000))-8000)/8000
=((17050 - 6575 - 8000)/8000
= 2475/8000 = 30.93% Answer
Solution to part B:
Terminal Price = 46
Margin Price = 53
Deposit amount = 8000
Return without margin = (46-53)/53 = -7/53 = -13.21% Answer
Return with margin = ([(46*275) - (53*275 - 8000)] - 8000)/8000
= ((12650 - (14575-8000))-8000)/8000
=((12650 - 6575 - 8000)/8000
= -1925/8000 = -23.06% Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.