Suppose the call money rate is 6.8 percent, and you pay a spread of 1.9 percent
ID: 2648727 • Letter: S
Question
Suppose the call money rate is 6.8 percent, and you pay a spread of 1.9 percent over that. You buy 700 shares at $89 per share with an initial margin of 40 percent. One year later, the stock is selling for $97 per share, and you close out your position. What is your return assuming no dividends are paid?
Suppose the call money rate is 6.8 percent, and you pay a spread of 1.9 percent over that. You buy 700 shares at $89 per share with an initial margin of 40 percent. One year later, the stock is selling for $97 per share, and you close out your position. What is your return assuming no dividends are paid?
Explanation / Answer
Answer:
Purchase price = 700 shares *$89 = $62300
Interest on amount borrowed = 62300 *40%*(6.8+1.9)% = $2168.04
Selling price of the shares = 700 Shares * $97 = $67900
Net profit on investment = 67900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.