AFB, Inc. is considering replacing an old machine with a new one. Two months ago
ID: 2647977 • Letter: A
Question
AFB, Inc. is considering replacing an old machine with a new one. Two months ago their chief engineer completed a training seminar on the new machine's operation and efficiency. The $3,000 cost for this training session has already been paid. If the new machine is purchased, it would require $7,000 in installation and modification costs to make it suitable for operation in the factory. The old machine originally cost $80,000 five years ago and is being depreciated by $10,000 per year. The new machine will cost $100,000 before installation and modification. It will be depreciated by $ 12,000 per year. The old machine can be sold today for $12,000. The marginal tax rate for the firm is 40%. Compute the relevant initial outlay in this capital budgeting decision.Explanation / Answer
Answer:
Calculation of Initial outlay :
Cost of new machine = $100000
Add: Installation and modification charges = $7000
Less: sale value of old machine = $12000
Less: tax saving on loss on sale of old machine (See note below) $7200
Initial outlay = 100000 +7000 -12000-7200 = $87800
Note:
Calculation of Tax saving on loss on sale of old machine
Cost - Depreciation = 80000- (5*10000) = $30000
Sales value = $12000
Loss on sale = 30000-12000 = 18000
Tax saving on loss = 18000*40% = $7200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.