13. A 12-year bond has a 9 percent annual coupon, a yield to maturity of 8 perce
ID: 2647553 • Letter: 1
Question
13. A 12-year bond has a 9 percent annual coupon, a yield to maturity of 8 percent, and a face value of $1,000. What is the price of the bond?
a. $1,469
b. $1,000
c. $ 928
d. $1,075
e. $1,957
14. Tuttle Enterprises is considering a project that has the following cash flow and WACC data. What is the project's NPV? Note that if a project's projected NPV is negative, it should be rejected.
WACC: 12.00%
Year 0 1 2 3 4
Cash flows -$1,000 $350 $350 $350 $350
a. $77.49
b. $81.56
c. $63.05
d. $90.15
e. $94.66
15. Resnick Inc. is considering a project that has the following cash flow data. What is the project's payback?
Year 0 1 2 3
Cash flows -$350 $200 $200 $200
a. 1.42 years
b. 1.58 years
c. 1.75 years
d. 1.93 years
e. 2.12 years
16. Barry Company is considering a project that has the following cash flow and WACC data. What is the project's NPV? Note that a project's projected NPV can be negative, in which case it will be rejected.
WACC: 12.00%
Year 0 1 2 3 4 5
Cash flows -$1,100 $400 $390 $380 $370 $360
a. $250.15
b. $277.94
c. $305.73
d. $336.31
e. $369.94
Explanation / Answer
13) Yield to maturity= Annual interest+((Price-face value)/n)/(Price+Face value)/2
Therfore 0.08= 90+((x-1000)/12)/(x+1000)/2
Solving above we get price of the bond as 1075
14 Present Value of cash outflow =1000
Present value of cash inflows = Annual cash flows * Present value annuity factor (12%,4Years)
=350*3.037 i.e 1063.05
Hence NPV of the project =Present value of cash inflows-Present value of cash outflows
=1063.05-1000=63.05 NPV of the project hence project should be accepted
15) Payback period = Cash outflows / Annual Cash inflows
=350/200
Payback period of the project is 1.75 years or 1 year 9 months
16)NPV of the project = Present value of cash outflows - Present value of cash inflows
Present value of cash outflows = 1100
Present value of cash inflows = cash inflow at year 1*present value factor (12%,Year1)+Cash inflow at year 2*present value factor (12%,year 2)+..................Cash inflow at year 5*present value factor (12%, Year 3)
=400*0.893+390*0.797+380*0.712+370*0.636+360*0.567
=1377.94
Hence Net Present Value of the project is 1377.94-1100=277.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.