A corporation has 12,000,000 shares of stock outstanding at a price of $40 per s
ID: 2647470 • Letter: A
Question
A corporation has 12,000,000 shares of stock outstanding at a price of $40 per share. They just paid a dividend of $3 and the dividend is expected to grow by 4% per year forever. The stock has a beta of .9, the current risk free rate is 3%, and the market risk premium is 7%. The corporation also has 400,000 bonds outstanding with a price of $950 per bond. The bond has a coupon rate of 6% with semiannual interest payments, a face value of $1,000, and 13 years to go until maturity. The company plans on issuing new debt until they reach their target debt ratio of 70%. They expect their cost of debt to be 9% and their cost of equity to be 13% under this new capital structure. The tax rate is 40%
18. What is the CAPM required return on the corporation
Explanation / Answer
Answer:
18. CAPM required return = Risk free rate + Beta * market risk premium
= 3% + 0.9 *7% =9.3%
19. Expected return = (Expected Dividend / Market Price ) + Growth rate
Expected Dividend = Current dividend * (1+ growth rate )
= $3 * (1+0.04) = $3.12
= [3.12 / $40] + 0.04
= 0.118
= 11.8%
20. Relevant yield on the company
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.