A company\'s cost of common equity is 16%, its before-tax cost of debt is 13%, a
ID: 2646559 • Letter: A
Question
A company's cost of common equity is 16%, its before-tax cost of debt is 13%, and its marginal tax rate is 40%. Assume that the firm's long-term debt sells at par value. The firm has 576 shares of common stock outstanding that sell for $4.00 per share. Calculate Patrick's WACC using market value weights.
The answer is 13.27%
However, I have 12.72%. My equation is WACC=(Market debt weight) x (After-tax cost of debt) + (Market equity weight) x (CAPM cost of Equity) for using market weight values. How do I add stocks into the equation?
Assets Liabilities & Equity Cash $120 Accounts Receivables $240 Inventories $360 Long-term Debt $1,152 Plant and Equip., net $2,160 Common Equity $1,728 Total Assets $2, 880 Total Liabilities & Equity $2,880Explanation / Answer
market value of equity = 576 * 4 = 2304
market value of debt = 1152
total value = 3456
weight of equity = 2304/3456 = 2/3
weight of debt = 1152/3456 = 1/3
WACC = weight of equity * cost of equity + weight of debt * after tax cost of debt
= 2/3 * 16% + 1/3 * 13% * (1-0.4)
= 13.27%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.