A company would like to calculate a? cost-to-cost trade-off analysis for the fol
ID: 330706 • Letter: A
Question
A company would like to calculate a? cost-to-cost trade-off analysis for the following? scenario:
Cost to ship by rail =?$0.088 per unit per kilometer shipped
Cost to ship by truck =?$0.122 per unit per kilometer shipped
Number of units to be shipped= 111,000
Cost of delay due to slower shipping time if rail is used ?= $10,500
Provide a? cost-to-cost trade-off calculation for the? rail-versus-truck alternative.
Based on the? cost-to-cost trade-off? calculations, the company should ship by ___ at a total cost? (including any delay? costs, where? applicable) of
?$ ?
Explanation / Answer
If ship by using Rail:
Cost=(0.088*111000)+10500=$20,268
Note:Cost of delay to be incurred if ship by rail so it is added above.
If ship by Truck:
Cost=0.122*111000=$13,542
Note: here no delay cost added as it will be reached on time.
If we compare costs of rail v/s truck here shipping by truck is cheaper as compared to rail. so we should ship by using truck having cost of $13,542. it results into saving of cost $(20268-13542=6726).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.