Mars, Inc. is considering the purchase of a new machine which will reduce manufa
ID: 2645758 • Letter: M
Question
Mars, Inc. is considering the purchase of a new machine which will reduce manufacturing costs by $5,000 annually. The company will depreciate the cost of the new machine using the straight line method over the project life and it expects to sell the machine at the end of its 5-year life for $10,000. The firm expects to be able to reduce net working capital by $15,000 when the machine is installed, but required working capital will return to the original level when the machine is sold after 5 years. Mars' marginal tax rate is 40%, and it uses a 12% required rate of return to evaluate projects of this nature. If the machine costs $60,000, what are the NPV and IRR of the project? Please show work to be rated.
Explanation / Answer
Initial Investment = Machine cost - Working capital reduced
Initial Investment = 60000 - 15000 = 45000
Annual Depreciation = (60000-10000)/5 = 10000
Salvage value = 10000
Terminal Value = Salvage value - Working Capital return to orginal level
Terminal Value = 10000 - 15000
Terminal Value = - 5000
Annual Cash Flow = 5000*(1-40%) + 10000*40%
Annual Cash Flow = 7000
NPV = - 45000 + 7000/(1+12%) + 7000/(1+12%)^2+ 7000/(1+12%)^3 + 7000/(1+12%)^4 + 7000/(1+12%)^5 - 5000/(1+12%)^5
NPV = - 22603.70
At IRR NPV = 0
NPV = - 45000 + 7000/(1+r) + 7000/(1+r)^2+ 7000/(1+r)^3 + 7000/(1+r)^4 + 7000/(1+r)^5 - 5000/(1+r)^5
0 = - 45000 + 7000/(1+r) + 7000/(1+r)^2+ 7000/(1+r)^3 + 7000/(1+r)^4 + 7000/(1+r)^5 - 5000/(1+r)^5
45000 = 7000/(1+r) + 7000/(1+r)^2+ 7000/(1+r)^3 + 7000/(1+r)^4 + 7000/(1+r)^5 - 5000/(1+r)^5
By Solving above equation we get
IRR = - 13.57%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.