Your firm is contemplating the purchase of a new $545,000 computer-based order e
ID: 2645327 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $545,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $53,000 at the end of that time. You will save $295,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $68,000 (this is a one-time reduction). If the tax rate is 34 percent, what is the IRR for this project? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
IRR % ?
Explanation / Answer
Cost of the Project = $545,000
Less: Reduction in Working Capital = 68,000
So, the Project would Cost = 545,000 - 68,000 = $477,000
Depreciation Per Year = 545,000 - 53,000 / 5 = $98,400
Calculation of Annual Cash Flow:
Calculation of NPV at 20%:
NPV at 20% = 477,000 - 703,620 = $226,620
Calculation of NPV at 40%:
NPV at 40% = 474,187.736 - 477,000 = -$2,812.264
IRR by interpolation: 20% + [ 226,620 x (40% - 20%) / (226,620 + 2,812.264)
IRR = 39.75%
Amount($) Annual Saving 295,000 - Depreciation 98,400 Net Saving 196,600 - Tax(34%) 66,844 Saving After Tax 129,756 + Dep. 98,400 Net Cash Flow 228,156Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.