Omega Corporation has 11.6 million shares outstanding, now trading at $49 per sh
ID: 2645078 • Letter: O
Question
Omega Corporation has 11.6 million shares outstanding, now trading at $49 per share. The firm has estimated the expected rate of return to shareholders at about 11%. It has also issued long-term bonds at an interest rate of 8%. It pays tax at a marginal rate of 35%. Assume a $170 million debt issuance.
What is Omegas after-tax WACC? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
How much higher would WACC be if Omega used no debt at all? (Hint: For this problem you can assume that the firms overall beta [?A] is not affected by its capital structure or by the taxes saved because debt interest is tax-deductible.) (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Omega Corporation has 11.6 million shares outstanding, now trading at $49 per share. The firm has estimated the expected rate of return to shareholders at about 11%. It has also issued long-term bonds at an interest rate of 8%. It pays tax at a marginal rate of 35%. Assume a $170 million debt issuance.
Explanation / Answer
a. calculation of WACC: Total Capital:
Equity = 11,600,000 x 49 = $568,400,000
Debt = $170,000,000
Total Capital = $738,400,000, Proportion of Equity = 568,400,000 / 738,400,000 = 76.98% , Proportion of Debt = 170,000,000 / 738,400,000 = 23.02%
Cost of Equity = 11%, Cost of Debt = 8%, After Tax Cost of debt = 8 x (1-0.35) = 5.20%
WACC = (Proportion of Equity x Cost of Equity) + (Proportion of Debt x Cost of Debt)
WACC = (76.98 x 0.11) + (23.02 x 0.052)
WACC = 9.66%
b. WACC = 11%
Because now the Firm has only Equity, So Cost of Equity would be the WACC.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.