Omega Corporation has 11.6 million shares outstanding, now trading at $49 per sh
ID: 2645020 • Letter: O
Question
Omega Corporation has 11.6 million shares outstanding, now trading at $49 per share. The firm has estimated the expected rate of return to shareholders at about 11%. It has also issued long-term bonds at an interest rate of 8%. It pays tax at a marginal rate of 35%. Assume a $170 million debt issuance.
What is Omega
Omega Corporation has 11.6 million shares outstanding, now trading at $49 per share. The firm has estimated the expected rate of return to shareholders at about 11%. It has also issued long-term bonds at an interest rate of 8%. It pays tax at a marginal rate of 35%. Assume a $170 million debt issuance.
Explanation / Answer
a) Total Capital raised = 181600000
Capital raised through Equity = 11600000
Capital raised through Bonds = 170000000
Cost of capital for Equity = 0.11
Cost of capital for Bonds= Interest rate (1- Tax rate)
= 8%*(1- 0.35)
= 5.2% = 0.052
Proportion of Equity in Capital = 0.06
Proportion of Debt in Capital = 0.93
Omega after tax Weighted Average Cost of Capital (WACC) = 0.06* 0.11 + 0.93* 0.052
=0.0066 + 0.04836
= 0.054 or 5.5%
b) In case of non issuance of debt, the WACC would be 11% as the entire proportion of capital would be through equity and as it is already mentioned in the question, that 11% is the expected rate of return to the shareholders, hence, WACC would be 11%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.