Both Bond Bill and Bond Ted have 10.4 percent coupons, make semiannual payments,
ID: 2645055 • Letter: B
Question
Both Bond Bill and Bond Ted have 10.4 percent coupons, make semiannual payments, and are priced at par value. Bond Bill has 5 years to maturity, whereas Bond Ted has 22 years to maturity. Requirement 1: If interest rates suddenly rise by 3 percent, what is the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Percentage change in price - Bond Bill % Bond Ted % Requirement 2: If rates were to suddenly fall by 3 percent instead, what would be the percentage change in the price of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Percentage change in price - Bond Bill % Bond Ted %Explanation / Answer
For the bonds making semi annual ineterst payment , the price is determined by the following formula:
(C/2) x PVIFA (r/2, 2n) + M x PVIF ( r/2, 2n)
where,
C = Annual Coupon Interest
r = YTM
n = number of years to maturity
M = maturity value
As both the bonds are being sold at par value,
the YTM for both the bonds = Coupon rate of interest = 10.4 %
If interest rate suddenly rise by 3%
The price of the Bond Bill is given by,
= (104/2) x PVIFA (13.4%/2, 10) + M x PVIF ( 13.4%/2, 10) [ r = 10.4 % + 3% = 13.4%]
= 51 x 7.122 + 1000 x 0.523
= $886.22
Percentage change in price = [(886.22 - 1000)/1000] x 100 = -11.38 %
Price will be reduced by 11.38%
The price of the Bond Ted is given by,
= (104/2) x PVIFA (13.4%/2, 44) + M x PVIF ( 13.4%/2, 44)
= 51 x 14.065 + 1000 x 0.058
= $775.32
Percentage change in price = [(775.32 - 1000)/1000] x 100 = -22.47 %
Price will be reduced by 22.47%
If interest rate suddenly fall by 3%
The price of the Bond Bill is given by,
= (104/2) x PVIFA (7.4%/2, 10) + M x PVIF ( 7.4%/2, 10) [ r = 10.4 % - 3% = 7.4% ]
= 51 x 8.233 + 1000 x 0.695
= $1114.88
Percentage change in price = [(1114.88 - 1000)/1000] x 100 = 11.49 %
Price will be increased by 11.49 %
The price of the Bond Ted is given by,
= (104/2) x PVIFA (7.4%/2, 44) + M x PVIF ( 7.4%/2, 44)
= 51 x 21.563 + 1000 x 0.202
= $1301.71
= $775.32
Percentage change in price = [(1301.73- 1000)/1000] x 100 = 30.17 %
Price will be increased by 30.17 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.