A company has the following marginal cost of capital schedule Capital (Millions)
ID: 2643567 • Letter: A
Question
A company has the following marginal cost of capital schedule
Capital (Millions)
Cost of Capital
0-30
12.5%
30-50
14.5%
Above 50
16.5%
If this company has the following independent capital projects for next year, what is the total capital that they need to raise?
Project ____Cost____ IRR
A $20 million 14.0%
B $15 million 15.0%
C $20 million 14.0%
D $10 million 16.0%
what is the total capital that they need to raise?
Capital (Millions)
Cost of Capital
0-30
12.5%
30-50
14.5%
Above 50
16.5%
Explanation / Answer
If company start Project B and D:
Total Capital Required: 15 + 10 = $25 million
Cost of Capital = 25 x 12.50% = $3.125 million
Return: 15 x 15% = $2.25 million + 10 x 16% = $1.60 million. Total= $3.85 million
Net Return = 3.85 - 3.125 = $0.725 million
If Company Start Project C and D:
Total Capital Required: 20 + 10 = $30 million
Cost of Capital = 30 x 12.50% = $3.75 million
Return: 20 x 14% = $2.80 million + 10 x 16% = $1.60 million. Total= $4.40 million
Net Return = 4.40 - 3.75 = $0.65 million
So, the Total Capital that Company need to raise is $25 million. For Project B and D.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.