A company has the following paid-in capital: Use the information above to answer
ID: 2587758 • Letter: A
Question
A company has the following paid-in capital:
Use the information above to answer the following question. If the company pays a $35,000 dividend, and the preferred stock is cumulative and two years' dividends are in arrears, what is the amount the common stockholders will receive?
A) $35,000
B) $23,000
C) $29,000
D) $17,000
Preferred stock, 6%, $5 par value, 100,000 shares authorized, 20,000 shares issued and outstanding$500,000 Common stock, $9 par value, 300,000 shares authorized, 110,000 shares issued and outstanding
$990,000
Explanation / Answer
Preferred dividends per year=(5*20,000)*6%=$6000
Hence total dividends to be paid to :
Preferred stock=$6000*3 years=$18000
Hence dividends to be paid to common stockholders=(35000-18000)
=$17000(D)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.