Stock currently sell for $40a share. The stock paid a dividend of $2.50 a share,
ID: 2642771 • Letter: S
Question
Stock currently sell for $40a share. The stock paid a dividend of $2.50 a share, and the dividend is expected to grow forever at a constant rate of 4%% a year. What stock price is expected 1year from now? What is the estimated required rate of return on stock? Stock currently sell for $40a share. The stock paid a dividend of $2.50 a share, and the dividend is expected to grow forever at a constant rate of 4%% a year. What stock price is expected 1year from now? What is the estimated required rate of return on stock?Explanation / Answer
Required rate of return on stock is nothing but the cost of capital.
Ke=D1/P0+g
Ke
D1= Dividend that would be paid at the end of the year.
Here current dividend is given as$2.50 and is expected to grow at a rate of 4%, Hence dividend that would be paid at year end would be $2.50 * (1+0.04) as dividend is expected to grow at a rate of 4%. There D1 = $2.50 * 1.04 = $2.60
Substituting these values in the above said formula to arrive at the cost of capital.
Ke=$2.60/$40 + 0.04
Ke = .105 * 100 = 10.5%.
Now to arrive at the stock price expected one year from now is determined by using the formula as below:
Formula under MM model to arrive at the current market price is P0 = (D1+P1)/(1+Ke)
$40 = ($2.60+P1)/(1+.105)
$44.2= $2.60 + P1
P1= $44.2 - $2.60 =$41.60
Therefore the expected price of the stock one year from now is $41.60.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.