Stock X and Y have the following probability distributions of expected future re
ID: 2664603 • Letter: S
Question
Stock X and Y have the following probability distributions of expected future returns.
Probability X Y
0.1 (10%) (35%)
0.2 2 0
0.4 12 20
0.2 20 25
0.1 38 45
a) Calculate the expected rate of return, rˆY, for Stock Y (rˆX=12%).
b) Calculate the standard deviation of expected returns, X, for Stock X ( Y=20.35%). Now calculate the coefficient of variation for Stock Y. Is it possible that most investors will regard Stock Y as being less risky than Stock X ? Explain.
Explanation / Answer
a.
Expected Rate of Return Y = Probability * Future expected returns of stock Y
Expected Rate of Return Y = 0.1(-35%) + 0.2(0%) + 0.4(20%) + 0.2(25%) + 0.1(45%) =14%
b.X^2 =[ E(r)X -E(r)Y]^2 * probability
X^2 = (-10% - 12%)^2(0.1) + (2% - 12%)^2(0.2) + (12% - 12%)^2(0.4)+ (20% - 12%)^2(0.2) + (38% - 12%)^2(0.1) = 148.8%.
X = 12.20%
CVX = X/R X = 12.20%/12% = 1.02, while
CVY = 20.35%/14% = 1.45.
If Stock Y is less highly correlated with the market than X, then it might have a lower beta than Stock X, and hence be less risky in a portfolio sense.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.