A company is considering a new product that would require an investment of $10 m
ID: 2641593 • Letter: A
Question
A company is considering a new product that would require an investment of $10 million now, at t = 0. There is a probability of 30% that the new product will be very well received, then the project would produce after-tax cash flows of $7 million at the end of each of the next 3 years (t = 1, 2, 3); there is a probability of 40% that the product will have an average market, in that case the project would produce after tax cash flows of $3 million at the end of each year for the next 3 years. Finally, there is a probability of 30% that the market will not like the product then the cash flows would be only $1.5 million per year.
The project's WACC is 10.0%.
What is the expected NPV of this project?
-$469,512.61
-$674,305.03
-$785,287.12
-$954,217.39
-$301,277.24
Explanation / Answer
Correct answer is -$674,305.03
Working Note:
In this problem, firstly we will calculate the expected cash flow through probabilities.
Expected cash flow per year = Probability1*cashflow1 + Probability2*cashflow2 + Probability3*cashflow3
=.3*7 million + .4*3 million +.3*1.5 million
= 3.75 million
So NPV = Present value of cash inflows - investments
=3.75 million*(1-1/1.1^3)/.1 - 10 million
= 9.3256 Million - 10 million
NPV= - $674305.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.