A company incurs $1,350,000 of overhead each year in three departments: Ordering
ID: 2370405 • Letter: A
Question
A company incurs $1,350,000 of overhead each year in three departments: Ordering and Receiving, Mixing, and Testing. The company prepares 2,000 purchase orders, works 50,000 mixing hours, and performs 1,500 tests per year in producing 200,000 drums of Goo and 600,000 drums of Slime. The following data are available:Department Expected use of Driver Cost
Ordering and Receiving 2,000 $400,000
Mixing 50,000 500,000
Testing 1,500 450,000
Production information for Goo is as follows:
Department Expected use of Driver
Ordering and Receiving 400
Mixing 20,000
Testing 500
Compute the amount of overhead assigned to Goo.
A) $337,500
B) $430,000
C) $527,382
D) $675,000
Explanation / Answer
Cost per driver:
Ordering and receving = 400000/2000 = $200 per ordering and receiving
Mixing = 500000/50000 = $10 per Mixing
Testing = 450000/1500 = $300 per Testing
Total Overheads Assigned to Goo:
Cost = No. of Drivers * Cost per driver
Ordering and receiving = 400*$200 = $80000
Mixing = 20000*$10 = $200000
Testing = 500*$300 = $150000
Total overheads = $430000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.