7. Your firm, General Hospital is a not-for-profit, acute care facility which ha
ID: 2641279 • Letter: 7
Question
7. Your firm, General Hospital is a not-for-profit, acute care facility which has the following cost structure for its inpatient services. Your job is to determine based on your extensive knowledge of Cost behavior and profit analysis theory and concepts what solutions you would recommend to the Hospital CEO based on the following:
Fixed costs $10,000,000
Variable cost per inpatient day $200
Charge (revenue) per inpatient day $1,000
**Furthermore, assume that the Department expects a patient load of 15,000 inpatient days in coming year.
a. Construct the Hospital
Explanation / Answer
a)
Base case Projected profit and loss statement
Sales (15000*$1000) ....................................................... $15,000,000
Less:
Variable Cost (15000*$200) ................ ($3,000,000)
Fixed Cost ............................................. ($10,000,000)
Net Profit ............................................................................ $2,000,000
b)
conribution margin per unit = 1000 - 200 = $800
for base case
contribution margin = 800 * 15000 = $12,000,000
Break even point = Fixed assets/contribution margin per unit
= 10,000,000/800 = 12500 patients
c)
required volume = (fixed cost + desired profit)/contribution margin per unit
for profit of 1,000,000
volume = 11,000,000/800 = 13,750 patients
for a profit of 500,000
volume = 10,500,000/800 = 13,125 patients
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.