Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. What is the payback period of the following project? Initial Investment: $60,

ID: 2638481 • Letter: 4

Question

4. What is the payback period of the following project?

Initial Investment:             $60,000

Projected life:                      7 years

Net cash flows each year: $14,000

6. What is the discounted payback period of the project in Question 4, assuming your cost of capital is 7%?

Initial Investment:             $60,000

Projected life:                     8 years

Net cash flows each year: $15,000

8. Your firm is looking at a new investment opportunity, Project Z, with net cash flows as follows:

---- Net Cash Flows ----

                                 Project Z

            Initial Cost at T-0 (Now)               ($100,000)

cash inflow at the end of year 1          50,000

cash inflow at the end of year 2          40,000

cash inflow at the end of year 3          30,000

Calculate project Z's Net Present Value (NPV), assuming your firm

Explanation / Answer

4. Payback Period= Initial Outflow/Annual Cash Flow, = 60000/14000=4.28

6. Discounted Payback Period= ln(1/1-Initial Outflow*Rate/Annual Cash Flow)/ln(1+Rate)

DPP= (1/1-(60000*0.07)/14000/ln(1.07)=ln(1.43)/ln(1.07)=5.286

8. Project Z NPV= 50000/1.08+40000/(1.08*1.08)+30000/(1.08*1.08*1.08)-100000

=46296.30+34293.55+23814.97-100000

=$4404.82

10.profitibilty Idex

=PV of Future Cash flows/Intial outflow= 104404.82/100000=1.044

11.Project Z @5%

=50000/1.05+40000/(1.05*1.05)+30000/(1.05*1.05*1.05)-100000

=9815.36

Project Z @10%

=50000/1.10+40000/(1.10*1.10)+30000(1.10*1.10*1.10)-100000

=1051.84

Project N @5%

=50000/1.05+40000(1.05*1.05)+30000(1.05*1.05*1.05)-2000000

=13432.68

Project N @10%

=50000/1.10+40000/(1.10*1.10)+30000/(1.10*1.10*1.10)-2000000

=-8940.65

therefore if cost of capital is 5% project N is better than project z in terms of NPV value, and if cost of capital is 10% then project Z is acceptable as project n is giving negative NPV.

13. IRR,

total net cash infow= $420000

total cash outflow=$350000

net flow= $70000

irr=9.96%

14.Mirr= cube root of (terminal value/intial outflow)-1

terminal value= 150000*(1.08)^(3-1)+140000*(1.08)^(3-2)+130000*(1.08)^(3-3)

=171735+149800+130000=451535

outflow=350000

cube root of (451535/350000)-1

=cube root of (1.2901)-1

=1.088615-1=8.86%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote