The budget scenario consists of actual and budgeting figures. Assume that Eastsi
ID: 2637730 • Letter: T
Question
The budget scenario consists of actual and budgeting figures. Assume that Eastside Urgent Care Clinic anticipated that it would provide 2,500 flu shots in 2010 to noninsured patients at $10 per shot. The revenue and expenses were budgeted for 2,700 shots in 2010 to noninsured patients. The budgeted expenses were $5,000. Assume that the clinic provided on 2,455 flu shots to noninsured patients, or 98%. The actual expenses were $4,500.
Calculate the following:
Static budget variance,
Revenue, Expenses,
Excess of expenses over revenue.
(Please show the work)
Explanation / Answer
Revenue variance=Budgeted - Actual=2500*10-2455*10=$450(Unfavourable)
Expense variance=Budgeted - Actual=5000-4500=$500(Favourable)
Excess of expense over revenue=Revenue-Expense=24550-4500=$20050.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.