Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Financing Deficit Stevens Textile\'s 2013 financial statements are shown below:

ID: 2635991 • Letter: F

Question

Financing Deficit

Stevens Textile's 2013 financial statements are shown below:

Balance Sheet as of December 31, 2013 (Thousands of Dollars)

Income Statement for December 31, 2013 (Thousands of Dollars)

Suppose 2014 sales are projected to increase by 20% over 2013 sales. Use the forecasted financial statement method to forecast a balance sheet and income statement for December 31, 2014. The interest rate on all debt is 9%, and cash earns no interest income. Assume that all additional debt in the form of a line of credit is added at the end of the year, which means that you should base the forecasted interest expense on the balance of debt at the beginning of the year. Use the forecasted income statement to determine the addition to retained earnings. Assume that the company was operating at full capacity in 2013, that it cannot sell off any of its fixed assets, and that any required financing will be borrowed as notes payable. Also, assume that assets, spontaneous liabilities, and operating costs are expected to increase by the same percentage as sales. Determine the additional funds needed. Round your answers to the nearest dollar. Do not round intermediate calculations.

What is the resulting total forecasted amount of the line of credit? Round your answer to the nearest dollar. Do not round intermediate calculations.
Notes payable     $   

Cash $ 1,080 Accounts payable $ 4,320 Receivables 6,480 Accruals 2,880 Inventories 9,000 Line of credit 0    Total current assets $16,560 Notes payable 2,100 Net fixed assets 12,600    Total current liabilities $ 9,300 Mortgage bonds 3,500 Common stock 3,500 Retained earnings 12,860    Total assets $29,160    Total liabilities and equity $29,160

Explanation / Answer

Partial Pro-Forma

S1= S0 (1 + g) = $36,000 (1 + .20) = $43,200

where

Percentage of Sales Calculations

Cash

Cash/Sales = $ 1,080/ $36,000= 0.03= 3%

Inventory

Inventory/Sales = $9,000/$ 36,000 = 0.25 = 25%

Accounts Payable

(Accounts Payable)/Sales = $ 4,320/$36,000 = 0.12 = 12%

Operating Costs

Operating Costs/Sales =$ 32,440/$ 36,000 =0 .90 = 90%

Taxes

Taxes/(Taxable Income) = $1,240/$$ 3,100 = 0.4 = 40%

Net Income

(Net Income)/Sales = $1,860/$36,000 = 0.05 = 5% = $1922

Dividends

Dividends/(Net Income) = $837/$1,860 = 0.45 = 45%

Addition to Retained Earnings Addition to Retained Earnings/ (Net Income) = $ 1,023//$1,860                                                                                                                                = 0.55 =55%

Accounts receivable (Accounts receivable)/Sales = $6,480/$36,000 = 0.18 =18%

Net fixed assets: Net fixed assets/ Total current assets = $12,600/$16,560 = 76%

Accruals: Accruals/ Sales = $2,880/ $36,000 = 0.08 = 8%

Partial Pro-Forma Calculations:

Cash:

(Cash%)(Sales Forecast) = (3%)($43,200) = $1,296

Inventory:

(Inventory%)(Sales Forecast) = 25%($43,200) = $10,800

Operating Costs:

(Operating Costs%)(Sales Forecast) = 90%($43200) = $38,880

Addition to Retained Earnings: (Addition to Retained Earnings %)( Net Income Forecast)

                                                                                                = 55 % ($1922) = $1,058

Retained Earnings: Retained Earnings + Addition to Retained Earnings Forecast

                                                                                                = $12,860 + $1,058 = $13,918

  Balance Sheet as of December 31, 2013 and December 31, 2014 (Thousands of Dollars)

Cash

$ 1,080

$1,296

Accounts payable

$ 4,320

$4,838

Receivables

$6,480

$7,646

Accruals

$2,880

$3,110

Inventories

$9,000

$10,800

Line of credit

0

($3,592)  

Total current assets

$16,560

$19,742

Notes payable

$2,100

$2,289

Net fixed assets

$12,600

$15,004

Total current liabilities

$ 9,300

$10,237

Mortgage bonds

$3,500

$3,500

Common stock

$3,500

$3,500

Retained earnings

$12,860

$13,917

   Total assets

$29,160

$34,746

   Total liabilities and equity

$29,160

$31,154

Sales

$36,000

$43,200

Operating costs

$32,440

$38,880

   Earnings before interest and taxes

$ 3,560

$4,320

Interest

$460

$506

   Pre-tax earnings

$ 3,100

$3,814

Taxes (40%)

$1,240

$1,526

Net income

$ 1,860

$2,288

Dividends (45%)

$  837

$1,030

Addition to retained earnings

$ 1,023

$1,058

EFN = $34,746 - $31,154 = $3,592

Total assets

$ 34,746   

AFN

$3,592  

Cash

Cash/Sales = $ 1,080/ $36,000= 0.03= 3%

Inventory

Inventory/Sales = $9,000/$ 36,000 = 0.25 = 25%

Accounts Payable

(Accounts Payable)/Sales = $ 4,320/$36,000 = 0.12 = 12%

Operating Costs

Operating Costs/Sales =$ 32,440/$ 36,000 =0 .90 = 90%

Taxes

Taxes/(Taxable Income) = $1,240/$$ 3,100 = 0.4 = 40%

Net Income

(Net Income)/Sales = $1,860/$36,000 = 0.05 = 5% = $1922

Dividends

Dividends/(Net Income) = $837/$1,860 = 0.45 = 45%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote