Financial statements for Concord Corporation are given below: $4779000 $4779000
ID: 2526999 • Letter: F
Question
Financial statements for Concord Corporation are given below:
$4779000
$4779000
$1342000
Total assets on the balance sheet at December 31, 2018 are $6651000. Accumulated depreciation on the equipment sold was $332000.
When the equipment was sold, the Buildings and Equipment account received a credit of
buildings and equipment (1180000 ) Common stock 2720000 Patents 431000 Retained earnings 1605000
$4779000
$4779000
Explanation / Answer
Answer - $4,72,000
Buildings and Equipment account received a credit of $4,72,000
Book Value = Sale of equipment - Gain on sale of equipment
= $290000 - $150000
= $140000
The amount of credit received = Book value + Accumulated depreciation on the equipment sold
= $1,40,000 + $3,32,000
= $4,72,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.