The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2635138 • Letter: T
Question
The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There are 9,000 shares of stock outstanding.
Instead of a dividend of $1.40 per share, the company has announced a share repurchase of $12,600 worth of stock.
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There are 9,000 shares of stock outstanding.
Explanation / Answer
(1)
share price before the repurchase = 353,700/9,000 = $39.3 per share
shares repurchased = 12,600/39.3 = 320.61 shares
shares outstanding after the repurchase = 9,000 - 320.61 = 8,679.39 shares
(2)
New stock price = 353,700/8,679.39 = $40.75 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.