The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2612973 • Letter: T
Question
The balance sheet for Chevelle Corp. is shown here in market value terms. There are 6,000 shares of stock outstanding. Instead of a dividend of $1.50 per share. the company has announced a share repurchase of $9,000 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) Shares outstanding What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) New stock priceExplanation / Answer
1. Current Stock price = 505,200 / 6,000 = $84.2 per share
Number of shares repurchase = 9,000 / 84.2 = 106.88 or 107 shares
Shares outstanding after the repurchase = 6,000 - 107 = 5,893 shares
2. New Stock price after the repurchase = (505,200 - 9,000)/5,893 = $84.20 (will remain same since the re-purchase is done at market price only).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.