6-12 Suppose you purchased 16 shares of Disney stock for $24.22 per share On May
ID: 2634156 • Letter: 6
Question
6-12 Suppose you purchased 16 shares of Disney stock for $24.22 per share On May 1, 2012. On September 1 of the same year, you sold 12 shares of the stock for $25.68. Calculate the holding period dollar gain for the shares you sold, assuming no dividend was distributed and the holding period rate of return.
6-15 Using the CAPM estimate the appropriate required rate of return for the three stocks listed here given that the risk free rate is 5 percent and the expected return for the market is 12 percent.
6-16 a. Calculate the monthly holding period returns for Merck and the S&P 500 index. b. What are the average monthly returns and standard deviation for each?
Explanation / Answer
6-12
Holding period dollar gain = Number of shares(Selling price - Buying Price)
= 12(25.68-24.22)
= $17.52
Rate of return = ((25.68-24.22)/24.22)*100 = 6.02%
Holding period arte of return = 6.02(4/12) = 2%
6-15
CAPM for the stocks
Stock A:
Required rate of return, R = Rf + b(Rm-Rf)
where,
R = Required rate of return
Rf = Risk free rate of return
b = Beta of the security
Rm= return on the market
R = 5 + 0.75(12-5) = 10.25%
Stock B:
R = 5 + 0.90(12-5) = 11.3%
Stock C
R = 5 + 1.40(12-5) = 14.8%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.