Assume you just purchased 250 shares of Home Depot at $40 per share, and 50 perc
ID: 2631919 • Letter: A
Question
Assume you just purchased 250 shares of Home Depot at $40 per share, and 50 percent of this was purchased on the margin.Fill in the blanks to determine your contribution to this transaction: Total cost Amount borrowed Contribution What would happen to your investment if the price of Home Depot stock rose to $50 per share (ignoring any possible dividends)? Total value Loan Margin What was your profit? What would happen to your investment if the price of Home Depot stock fell to $30 per share (ignoring any possible dividends)? Total value Load Margin What was your loss?Explanation / Answer
1) total cost = 40*250 = 10,000
amount borrowed = 10,000/2 = $5000
contribution = $5000
2) total value = 250*50 = $12,500
Loan = $5000
margin = $$7,500
Profit = $2500
3) TOtal value = 250*30 = $7500
Loan = $5000
Margin = $2500
Loss = $2500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.