Weston Corporation had earnings per share of $1.81, depreciation expense of $574
ID: 2631651 • Letter: W
Question
Weston Corporation had earnings per share of $1.81, depreciation expense of $574,200, and 220,000 shares outstanding. What was the operating cash flow per share? If the share price was $67, what was the price-cash flow ratio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Weston Corporation had earnings per share of $1.81, depreciation expense of $574,200, and 220,000 shares outstanding. What was the operating cash flow per share? If the share price was $67, what was the price-cash flow ratio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
cash flow per share = 1.81 + 574200 / 220000 = $4.42
Price cash flow ratio = 67 / 4.42 = 15.16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.