Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
ID: 2464469 • Letter: W
Question
Westerville Company reported the following results from last year’s operations: Sales $ 1,500,000 Variable expenses 730,000 Contribution margin 770,000 Fixed expenses 470,000 Net operating income $ 300,000 Average operating assets $ 937,500 This year the company has a $362,500 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics: Sales $ 580,000 Contribution margin ratio 70 % of sales Fixed expenses $ 319,000 The company’s minimum required rate of return is 10%.
Required: What is the margin related to this year’s investment opportunity?
Explanation / Answer
Sales = $580,000
Contribution = 70% x $580,000
.....................= $406,000
Fixed Expense = $319,000
Net Income = Contribution - Fixed Expense
....................= $406,000 - $319,000
....................= $87,000
Margin = $87,000 / $580,000
............= 15%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.