Crisp Cookware\'s common stock is expected to pay a dividend of $2.25 a share at
ID: 2631506 • Letter: C
Question
Crisp Cookware's common stock is expected to pay a dividend of $2.25 a share at the end of this year (D1 = $2.25); its beta is 1.00; the risk-free rate is 5.4%; and the market risk premium is 5%. The dividend is expected to grow at some constant rate g, and the stock currently sells for $48 a share. Assuming the market is in equilibrium, what does the market believe will be the stock's price at the end of 3 years (i.e., what is )? Do not round intermediate steps. Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
First we have to calculate the cost of equity
Cost of equity = risk free rate + beta*(risk premium)
=5.4%+1*(5%)
=10.4%
Price of stock = dividened next year/(cost of equity - growth rate)
=>48 = 2.25*(1+g)/(10.4%-g)
=>g= 5.81%
Therefore price of stock after 3 years = 2.25*(1+5.81%)^3/(10.4%-5.81%)
=$58.07 is the stock price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.