Rollins Corporation is estimating its WACC. It\'s current and target capital str
ID: 2631413 • Letter: R
Question
Rollins Corporation is estimating its WACC. It's current and target capital structure is 20 percent debt, 20 percent preferred stock, and 60 percent common equity. Its bonds have a 12 percent coupon rate, paid semiannually, a current maturity of 20 years, and sell for $1,040. The firm could sell, at par, $100 preferred stock which pays a $12.00 annual preferred dividend. Rollins' common stock beta is 1.2, and the risk-free rate is 10 percent. Rollins is a constant-growth firm which just paid a dividend of $2.00. Its stock sells for $27.00 per share, and has a growth rate of 3 percent. The floatation cost is 5% for debt, 10% for preferred stock, and 25% for common stock. The firm's marginal tax rate is 40 percent. Calculate the cost of existing debt and the cost of new debt.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Nper = 20*2 = 40 (indicates the period over which interest payments are made)
PV = 1040 (indicates the present value of bonds)
FV = 1000 (indicates the face value of bonds)
PMT = 1000*12%*1/2 = 60 (indicates the amount of semi-annual interest payment)
PV = 1040 - 1040*.05 = 988 (indicates the selling price of new debt after floatation cost)
Rate = ? (indicates the cost of new debt)
after Tax Cost of New Debt = Rate(Nper,PMT,PV,FV)*2*(1-Tax Rate) = Rate(40,60,-988,1000)*2*(1-.40) = 7.30%
Answer is 7.30%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.