You are considering a 10-year, $1,000 par value bond. Its coupon rate is 8%, and
ID: 2630413 • Letter: Y
Question
You are considering a 10-year, $1,000 par value bond. Its coupon rate is 8%, and interest is paid semiannually. If you require an "effective" annual interest rate (not a nominal rate) of 10.96%, how much should you be willing to pay for the bond? Do not round intermediate steps. Round your answer to the nearest cent.
I see that there are currently several versions of the same question however, they are not clear on the procedure I would use to calculate it with my financial calculator. Any help would be greatly appreciated.
Explanation / Answer
first convert effective annual rate into semi annual rate= (1 + .1096)1/2 = 1.0533 = 5.33 %
now use financial calculator
no. of period = 10 * 2 = 20
future value = 1000
payment = .04*1000 = 40
req rate = 5.33%
use financial calculator
present value = 975.38
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.