38) Assume that today\'s date is August 15, 2010 and that the Rite Aid Bond is a
ID: 2628026 • Letter: 3
Question
38) Assume that today's date is August 15, 2010 and that the Rite Aid Bond is an annual-coupon bond. Describe what each of the following terms mean and how each value was determined if appropriate. Par value of the bond is $5,000.
Company: Price Coupon Rate MaturityDate
Rite Aid 84.00 6.875% 8-15-2015
YTM Current Yield Rating
??? ??? D
In your answer you should also answer the following questions: a) Calculate the price of the bond in $$? b) Calculate annual coupon interest payments. c) Calculate yield to maturity of the bond. d) Calculate current yield on the bond.
Explanation / Answer
a)price of the bond = 84%*5,000= $4200
b)annual coupon interest payments = 6.875%*5000= 343.75
c)Let yield to maturity of the bond = r
4200 = 343.75*(1-1/(1+r)^5)/r + 5000/(1+r)^5
yield to maturity, r= 11.23%
d)current yield on the bond = 343.75/4200= 8.18%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.