Burns and Nuble is considering an investment in a project which would require an
ID: 2627490 • Letter: B
Question
Burns and Nuble is considering an investment in a project which would require an initial outlay of $350,000 and produce expected cash flows in years 1-5 of $95,450 per year. You have determined that the current after-tax cost of the firm's capital (required rate of return) for each source of financing is as follows:
Cost of Long-Term Debt: 7%
Cost of Preferred Stock: 11%
Cost of Common Stock: 15%
Long term debt currently makes up 25% of the capital structure, preferred stock 15%, and common stock 60%. What is the net present value of this project?
Explanation / Answer
WACC = Weight of Debt *Cost of Long-Term Debt: + Weight of preferred stock*Cost of Preferred Stock + Weight of common stock*Cost of Common Stock
WACC = 25%*7 + 15%*11 + 60%*15
WACC = 12.40%
Net present value of this project = Annual Cash flow*PVIFA(rate,nper) - Initial Investment
Net present value of this project = 95450*PVIFA(12.40%,5) - 350000
Net present value of this project = 95450*3.56933953 - 350000
Net present value of this project = - $ 9306.54
Note: Since NPV is negative the project is not viable
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.