Lamar Lumber Company has sales of $9 million per year, all on credit terms calli
ID: 2626378 • Letter: L
Question
Lamar Lumber Company has sales of $9 million per year, all on credit terms calling for payment within 30 days; and its accounts receivable are $1.8 million. Assume 365 days in year for your calculations.
What is Lamar's DSO? Round your answer to two decimal places
? Days
What would DSO be if all the customers paid on time? Round your answer to two decimal points,
? Days
How much capital would be released if Lamar could take actions led to on-time payments? Round your answer to the nearest cent.
$ ?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Accounts Receivables Turnover Ratio = Net Credit Sales/Accounts Receivables = 9000000/1800000 = 5 times
DSO = 365/Accounts Receivables Turnover Ratio = 365/5 = 73 Days
Part B:
DSO = 30 Days (since all customers have paid on time)
Part C:
Firm's Accouunts Recievables if Customers Paid on Time = Approved Credit Period*Sales/365 = 30*9000000/365 = 739726.03
Capital Released = 1800000 - 739726.03 = 1060273.97 or 1060274
Thanks.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.