Lakeside, Inc., is considering replacing old production equipment with state-of-
ID: 2535272 • Letter: L
Question
Lakeside, Inc., is considering replacing old production equipment with state-of-the-art technology that will allow production cost savings of $10,000 per month. The new equipment will have a five-year life and cost $450,000, with an estimated salvage value of $30,000 Lakeside's cost of capital is 10%. Table 6-4 and Table 6-5 (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round the PV factors to 4 decimals.) Required Calculate the net present value of the new production equipment Net present valueExplanation / Answer
Ans . Annual income from the project = $10000*12= $120,000
So present value of 5 year income = 120000*Annuity present value of 5 years@10% + Salvage value*PVFof 5th year
Present value income = $120000*3.79 + $30000*.62 = 454800 + 18600 = $473400
Present value of cost = $450000
Net present value(NPV) = Present value of inflows - Present value of outfows
NPV = $473400 - $450000 = $23400
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.